CV

CV som pdf >> 

Separat- och parutställningar (urval)
16            Galleri K i Västerås, ”När och fjärran” (med Bengt Frank)
14            Bodens Konstgille, ”När och fjärran” (med Bengt Frank)
12            Hotell Lyktans konstfoajé under filmfestivalen, Arjeplogs konstförening (med Lena Sundbom)
08            Drejeriet, Östersund, ”kol & kaolin”, skulptur (med San Lundberg)
07            Kvinnobiblioteket Björkskatan Luleå, ”trädgård” foto och keramik, Älvornas konstförening
05            Ralph Lundstengården, sommarutställning i Stenladugården Ersnäs (med Leif Å Larsson)
04            Galleri Y, Sunderby konstskola Luleå, ”behållare” (med Desiree Bergström)
01            Galleri Pictor, Sunderby konstskola Luleå, ”egen härd” (med Leif Å Larsson)
00            Trygg Hansas huvudkontor Stockholm, konstföreningen (med Leif Å Larsson)
00            Medborgarkontoret Råneå, Rånebygdens konstförening (med Ellinor Svensson)
00            Bodens Konstgille (med Leif Å Larsson)

Jurerade utställningar
06            Konstens Hus Luleå, ”Norrbottenssalong 2006”
                Jury: Marianne Ahnlund, Galleri Ahnlund, Umeå, Richard Sangwill, konstintendent, Stockholm
                Katriina Pietilä-Juntura, chef Aines konstmuseum, Torneå
02            Konstens Hus Luleå, ”Blues”
                Jury: Jaakko Heikkilä, konstnär och fotograf, Finland, Florian Kynman, länskonstkonsulent Norrbotten
02            Väsby konsthall ,”30×30”            Jury: Johnny Påhlsson och Dorina Moccan.
02            Väsby konsthall, ”akvarell”          Jury: Sonja Lindel, Ricardo Donoso och Ulf Abel, Nationalmuseum

Grupputställningar (urval)
17             Galleri Lindberg Luleå, 9 sep-4 okt, tillsammans med 6 konstnärer
17             Konst och hantverk, Sockenmagasinet Gammelstads kyrkstad, (med Anki och Tommy Carlsson, Marie Karlsson och Ann Jonsson)
02-17        Konstrundan, i egen lokal, KiN-arrangemang, alltid sista helgen i maj
13              Galleri Skåda, Delta Konst (med fem av medlemmarna)
08, 10-12  Galleri Agda & Valborg, Junkön Luleå skärgård (med olika konstellationer av konsthantverkare)
09-12        Ája-huset, biblioteksbyggnaden Ájtte museum, Jokkmokks vintermarknad
                  (med Eva Gunnarsdotter Björk, Luleå, och Helena Adolfsson, Kvikkjokk)
11              Galleri Skåda ”Mörker och ljus” (med Lenitha Andersson, Daniel Henriksson och Linnea Henriksson)
11              Silvermuseet Arjeplog, ”FORMFEST från fjäll till hav”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
11              Piteå museum, ”FORMFEST från fjäll till hav”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
10              Norrbottens museum, ”FORMFEST från fjäll till hav”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
09              Silvermuseet Arjeplog, ”Smycken & måleri”
09              Piteå konsthall, Slöjd- och Hantverkssalong
07              Norrbottens museum, Luleå, ”Blomsterbroderier”, Linnéårets final
07              Gamla växthuset, Öjebyns försöksodlingar, ”Tankar om Linné”, KIN-utställning
07              Konsthallen Luleå, ”En avspark för konsten” invigning av Kulturens Hus
03, 04        Kiruna Stadshus, ”Slöjd o Konsthantverk” sommarutställning
02              Galleri Pictor, Sunderby konstskola Luleå, ”Olika keramik från Norrbotten”
01              Nordens Hus Reykjavik, ”Ad brjóta ísinn”, (Att bryta isen)
00              Norrbottens museum Luleå, ”musarm”, datorbaserad konst
00              Galleri Nykvarn Enköping, ”Norrbotten anfaller”

Kommande utställningar
18        Konstrundan, i egen lokal, KiN-arrangemang, alltid sista helgen i maj, i år 26-27.
18        Sjungaregårdens kulturcentrum, Granö Västerbotten, augusti 2018, båda med Bengt Frank.

Offentlig gestaltning
07              Svenska kyrkan, Mjölkuddskyrkan i Luleå

Inköpt av
15              Havremagasinet, länskonsthall i Boden
04              Luleå Tekniska Universitet
00-14        Norrbottens läns landsting, Luleå och Älvsbyns kommuner, Norrbottensteatern, 
                 ett flertal konstföreningar

Medlemskap
KRO-Konstnärernas Riksorganisation, KHVC-Konsthantverkscentrum, Bildupphovsrätt i Sverige, Svensk Form, KC-Konstnärscentrum Nord, KiN-Konstnärer i Norrbotten, KKV Luleå-Konstnärernas kollektivverkstad.

Återförsäljare
Galleri Lindberg och Shop in Lapland butik i Gammelstads kyrkstad samt på webben, båda i Luleå.

Kurser för yrkesverksamma konstnärer i AF Kultur Medias regi
06             Konstgrafiskt plantryck, Härke konstcentrum Östersund
05             Järngjutning, KKV Luleå
04             Järngjutning, KKV Luleå
02              Webbdesign, Sunderby konstskola
02              Webbdesign, Sunderby konstskola
01              Datorstött screentryck, Sunderby konstskola
01              Digitalfoto, Sunderby konstskola
00              Formtagning och bronsgjutning, KKV Luleå

Konstutbildning och -kurser (urval)
17               Masterclass, sommarkurs i Storskalig keramik med Felicity Aylieff, Leksands fhsk
00               Desk Top Publishing, NTI-gymnasiet distanskurs höstterminen
98/99          Falkenbergs konstskola, konstnärlig grundutbildning
97/98          Konstskolan Sunderby Folkhögskola, 3-dim gestaltning
kurs 97       Capellagården Öland, sommarkurs i keramik
95-97          Konstskolan Sunderby Folkhögskola, konstnärlig grundutbildning 2 år

Övrigt (urval)
Keramiker, bokföringsbyrå och administrativ konsult, i egen firma sedan 2012.
Utställningsvärd, -guide och -produktion, Havremagasinet länskonsthall Boden, 2016
Keramikkurser vid KKV Luleå, vår- och höstterminerna 2015-2016.
En av tre projektledare för Art for sale, Pop-up butik med konst och konsthantverk från Norrbotten, i Galleria Smedjan Luleå, under julhandeln 2012-14.
Verksamhetsledare och ekonom vid KKV Luleå ek för, kollektivverkstäder för konstnärer, under tiden 2011-2014.