CV

CV som pdf >> 

Separat-/Parutställningar (urval)
19                    Piteå konsthall, ”När och fjärran” (med min man Bengt Frank)
18                    Sjungaregårdens kulturcentrum, Granö Västerbotten, ”När och fjärran” (med min man Bengt Frank)
16                    Västerås konsthall, konstnärsföreningen, ”När och fjärran” (med min man Bengt Frank)
14                    Bodens Konstgille, ”När och fjärran” (med min man Bengt Frank)
12                    Hotell Lyktans konstfoajé under filmfestivalen, Arjeplogs konstförening (med Lena Sundbom)
08                    Drejeriet, Östersund, ”kol & kaolin”, skulptur, (med San Lundberg)
07                    Kvinnobiblioteket, Björkskatan Luleå, ”trädgård”, foto och keramik, Älvornas konstförening
05                    Ralph Lundstengården, sommarutställlning i Stenladugården Ersnäs, (med Leif Å Larsson)
04                    Galleri Y, Sunderby konstskola Luleå, ”behållare”, (med Desiree Bergström)
01                    Galleri Pictor, Sunderby konstskola Luleå, ”egen härd”, (med Leif Å Larsson)
00                    Trygg Hansas huvudkontor Stockholm, konstföreningen, (med Leif Å Larsson)
00                    Medborgarkontoret Råneå, Rånebygdens konstförening, (med Ellinor Svensson)
00                    Bodens Konstgille, (med Leif Å Larsson)

Jurerade utställningar
06                    Konstens Hus Luleå, ”Norrbottenssalong 2006”
                        Jury: Marianne Ahnlund, Galleri Ahnlund, Umeå, Richard Sangwill, konstintendent, Stockholm,
                        Katriina Pietilä-Juntura, chef Aines konstmuseum, Torneå
02                    Konstens Hus Luleå, ”Blues”
                        Jury: Jaakko Heikkilä, konstnär och fotograf, Finland, Florian Kynman, länskonstkonsulent Norrbotten
02                    Väsby konsthall,”30×30”     Jury: Johnny Påhlsson och Dorina Moccan.
02                    Väsby konsthall, ”akvarell”  Jury: Sonja Lindel, Ricardo Donoso och Ulf Abel, Nationalmuseum

Grupputställningar (urval)
21                    Galleri Foajén Regionhuset Luleå, ”Tio Tolkar Tiden”, curatorer Eva Stina Sandling och Eva Hagström
20                    Bodens konstgille, ”Samling”, inbjudna KRO-medlemmar i Norrbotten, 13 konstnärer, sep-nov.
16-19               Svensk Form Norrbottens Formbazar, Utvald form i två dagar under Formveckan,
                        ca 20 konsthantverkare utvalda av 40 sökande. Lillan nov-16 och Fair: Living-mässan maj-17 i Luleå,
                        Havremagasinet länskonsthall Boden, okt-17 samt Ebeneser kulturcentrum Luleå okt-18 och okt-19.
02-19               Konstrundan, i egen lokal, KiN-Konstnärer i Norrbottens arrangemang, alltid sista helgen i maj – både lör      och sön.
17                    Galleri Lindberg Luleå, 9 sep-4 okt, (med 6 konstnärer)
08, 09, 15-17   Luleå konsthall, Jubilarens Val, KiN-utställning
13                    Galleri Skåda, Delta Konst (med fem av medlemmarna)
08, 10-12         Galleri Agda & Valborg, Junkön, Luleå skärgård (med 5-8 konstnärer och konsthantverkare)
09-12               Ája-huset, biblioteksbyggnaden Ájtte museum, Jokkmokks vintermarknad
                        (med Eva Gunnarsdotter Björk, Luleå, och Helena Adolfsson, Kvikkjokk)
11                    Galleri Skåda ”Mörker och ljus” (med Lenitha Andersson, Daniel Henriksson och Linnea Henriksson)
11                    Silvermuseet Arjeplog, ”FORMFEST från fjäll till hav” ”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
11                    Piteå museum, ”FORMFEST från fjäll till hav” ”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
10                    Norrbottens museum, ”FORMFEST från fjäll till hav”, 14 norrbottniska slöjdare och konsthantverkare
09                    Silvermuseet Arjeplog, ”Smycken & måleri”
09                    Piteå konsthall, Slöjd- och Hantverkssalong,
07-08               Piteå konsthall, Jubilarens Val, KiN-utställning
07                    Norrbottens museum, Luleå, ”Blomsterbroderier”, Linnéårets final
07                    Gamla växthuset, Öjebyns försöksodlingar, ”Tankar om Linné”, KIN-utställning
07                    Konsthallen Luleå, ”En avspark för konsten” invigning av Kulturens Hus
03, 04              Kiruna Stadshus, ”Slöjd o Konsthantverk” sommarutställning
02                    Galleri Pictor, Sunderby konstskola Luleå, ”Olika keramik från Norrbotten”
01                    Nordens Hus Reykjavik, ”Ad brjóta ísinn”, (Att bryta isen), med kulturarbetare från Norrbotten
00                    Norrbottens museum Luleå, ”musarm”, datorbaserad konst
00                    Galleri Nykvarn Enköping, ”Norrbotten anfaller”, (med 6 norrbottenskonstnärer)
00                    Arcus-mässan Luleå, ”Luleå Wintercity”

Kommande utställningar
21                    Konstrundan, alltid sista helgen i maj, flyttad till aug, V. Hamnholmen Luleå, med Bengt Frank     

Inköpt av
20                    Region Norrbotten, ”Open call” inbjudan till länets alla konstnärer, extra inköp pga covid-19
19                    Piteå kommun
15                    Havremagasinet, länskonsthall i Boden
00-14               Region Norrbotten, Luleå, Bodens och Älvsbyns kommuner, Norrbottensteatern, ett flertal konstföreningar
04                    Luleå Tekniska Universitet

Offentlig gestaltning
07                    Svenska kyrkan, Mjölkuddskyrkan i Luleå

Andra konstnärliga uppdrag
20/21              Formstark Norrbotten, kreatörer och besöksnäring i samarbete utvecklar produkter och tjänster
20                    Region Norrbotten, beställning av ett verk på temat ”Tio Tolkar Tiden”, kurerad av Eva Stina Sandling    och Eva Hagström, klart 200930. Presenterades i den ena av de lokala morgontidningarna 201113.
19                    Juryuppdrag åt Resurscentrum för Konst, Region Norrbotten, ”Konst på flygplats” för åren 2020-2021

Medlemskap
KHVC-Konsthantverkscentrum, KRO Konstnärernas Riksorganisation, Bildupphovsrätt i Sverige, Svensk Form,
KC-Konstnärscentrum Nord, KiN-Konstnärer i Norrbotten, KKV Luleå-Konstnärernas kollektivverkstad

Konstutbildning och -kurser (urval)
kurs 17             Masterclass i keramik ”Working with scale” med Felicity Aylieff, sommarkurs Leksands fhsk
HT 00               Desk Top Publishing; Photoshop Illustrator InDesign, NTI-gymnasiet Luleå, distanskurs
98/99              Konstnärlig grundutbildning, live-versionen, Falkenbergs konstskola
97/98              Konstnärlig fördjupning, 3-dim gestaltning, Konstskolan Sunderby fhsk
kurs 97             Sommarkurs i keramik med Torleif Johansen, Capellagården Öland
95/96-96/97   Konstnärlig grundutbildning 2 år, Konstskolan Sunderby fhsk

Kurser för yrkesverksamma konstnärer i AF Kultur Medias regi
06                    Konstgrafiskt plantryck, Image On, Härke konstcentrum Östersund
05                    Järngjutning, KKV Luleå
04                    Järngjutning, KKV Luleå
02                    Webbdesign x 2, ny och forts, Sunderby konstskola
01                    Datorstött screentryck, serigrafi, Sunderby konstskola
01                    Digitalfoto, Sunderby konstskola
00                    Formtagning och bronsgjutning, KKV Luleå

Övrig verksamhet (urval)
Handledare åt blivande keramiker i Luleå, i Stiftelsen Hantverk & Utbildnings regi Leksands folkhögskola, HT2018 – HT2020.
Projektledare för Konstrundan i Norrbotten, i KiN – Konstnärer i Norrbottens regi, 2015-2021, inställd 2020
Konstpedagog, ”Kreativa söndagar i ateljén” vid Havremagasinet länskonsthall i Boden, VT19.
Utställningsvärd, -guide och utställningsproduktion, Havremagasinet länskonsthall i Boden, 2016.
Keramikkurser i egen regi, ”Öppen Keramik” för allmänheten vid KKV Luleå, fyra terminer 2015-16.
Verksamhetsledare och ekonomisk konsult vid KKV Luleå ek för, kollektivverkstäder för konstnärer, 2011-16.
Projektledare, vi var tre som arbetade med Art for sale, Peppe Bergström Hesselbom Resurscentrum Konst Region Norrbotten, Sara Lindqvist konstnär och jag. Vi drev en Pop-up butik med konst och konsthantverk från Norrbotten, i Galleria Smedjan Luleå, under julhandeln 2012-14.
Egen firma sedan 2012; Keramikverkstad, Bokföringsbyrå och Administrativ konsult.
Biblioteksassistent i Luleå stadsbibliotek och filialer, 1999-2009.
Projektledare Digitala Bildverkstan, DBVs kompetensutveckling, delfinansierat av EUs Strukturfonder Mål 1, 2005-06.
Projektledare vid Luleå sommarbiennal 2003, Internationell koordinator, och vinterbiennal 2004, medie- och information.
Startade och drev Konstlagret 2002-04, ett galleri på Kronanområdet i Luleå, tillsammans med 15 konstnärer som också gått Sunderby konstskola, först som ordförande och sedan som kassör i den ekonomiska föreningen.
Lärare på aftonskolan i keramik och sommarkurser i keramik och raku vid Sunderby konstskola, 2001-03.